מאת: בר איטח

אדם חלפון בן 33, עד לאחרונה התגורר בחולון וכיום מתגורר ביבנה  עם משפחתו. חלפון עוסק בקפוארה כ-18 שנה שמתוכם מדריך בני נוער ובוגרים כ-13 שנה, הוא מדריך היום כ-600 בני נוער ביחד עם הצוות שעובד תחתיו בבית הספר לקפוארה במתנ"סי העיר. "פיוזו" (הכינוי שלו בקפוארה) דוגל בעזרה לזולת ובאהבת האחר ומקיים פעילויות אחרי שעות האימונים דבר שנהוג מאוד בקרב הלוחמים. בנוסף הוא דואג לכך שהקבוצה שלו תהייה מגובשת ותמיד שהתלמידים יהיו חברים לאחר השיעורים.

"בתור ילד הייתה הופעה בהפסקה בבית ספר לאחר ההופעה קראו לנו לשיעור ניסיון", מספר אדם על הכניסה שלו לקפוארה, "מאותו רגע שנכנסתי לשיעור וראיתי את המדריך ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים . התזוזה גרמה לי להתאהב בקפוארה מכיוון שיש בזה הכול ריקוד, אקרובטיקה, לחימה, ואומנות הגוף. לכל אחד יש את הסטייל שלו דבר שהתחברתי אליו מאוד"

כמה שנים אתה מאמן ביבנה?

"אני מאמן למעלה מעשור במתנ"סי יבנה, בבתי ספר וצהרונים. יש לי צוות מעולה שעובד תחתי ומדריך למעלה מ-600 תלמידים".

ספר למי שלא יודע, מה זה בעצם קפוארה?

"קפוארה זו אומנות לחימה "אפרו ברזילאית" שפותחה ע"י עבדים אפריקאים ששועבדו בברזיל החל מהמאה ה-16. האומנות משלבת לחימה במוסיקה, אקרובטיקה, גמישות, קואורדינציה ומהלכים מהירים. בנוסף הקפוארה מעניקה ביטחון ודימוי עצמי גבוה. אצלנו בחוג אני שם דגש על המשפחתיות, שהתלמידים יהיו חברים גם אחרי האימונים חשוב לי מאוד שיעזרו לזולת. בעולם הקפוארה כולם עוזרים אחד לשני, אני יכול לישון בכל מקום בעולם שחברים שמדרכי קפוארה מארחים אותי וככה זה עובד הדדי".

מה הביקוש של הקפוארה בארץ?

"הקפוארה בארץ בין המתקדמות בעולם ברמה שיש חבר'ה ברזילאים שבאים לחקור את הקפוארה בארץ. החל מהמאה 20 צברה פופולריות בכל העולם ולא רק בברזיל. בנוסף, הקפוארה בין החוגים המבוקשים מכיוון שזה חוג שמקנה בסיס להמשך בכל התעסקות עתידית בספורט בגלל הסיבות האלה הקפוארה מאוד מבוקשת בארץ בכלל וביבנה בפרט".

האם חוץ מאומנויות לחימה נלמדים עוד דברים?

"ברור. תמיד אנחנו מדברים עם הילדים על לימודים כמה שזה חשוב, בנוסף אנחנו עושים אירועי התרמה בבתי חולים ושמים דגש על כך שהתלמידים יגעו שצריך וחשוב לעזור לזולת".

איך מתקדמים בחגורות של הקפוארה? ע"י תחרויות?

"ממש לא. הילדים נמצאים מספיק בתחרויות במהלך החיים היום יומיים שלהם אם זה למי יש את הפלאפון הכי טוב או למי יש את הספינר הכי גדול ומהיר אז אצלי לא עולים ברמת החגורות לפי תחרויות. אם סיימת את השנה ועשית את כל המטלות הנדרשות במהלך השנה אז תעבור לחגורה הבאה".

לאחרונה נפתחה קבוצה של בוגרים ספר לנו עליה :

"נכון, נפתחה קבוצת הורים של גילים 25+ השיעור מתקיים כל יום ראשון ושלישי ב20:30 במתנ"ס אמנון ליפקין שחק. הרבה הורים אומרים "איך אני יעשה את כל התנועות האלה?" אבל לא מבינים שזה אימון כושר לכל דבר כמו בחדר כושר. עובדים על גמישות אקרובטיקה וקואורדינציה דבר שמשחרר אחרי יום עמוס".

"אצלי בחוג יש חוק כל מתאמן חדש מחויב להגיע כל סוף חודש למפגש החברתי במסעדה או בכל מקום בילוי עם כל הקבוצה של הבוגרים , דבר הגורם לגיבוש של הקבוצה ולאווירה טובה אחר כך במהלך האימונים , אצלנו בקבוצה כבר יצאנו פעמיים לקיימפינג משפחות ועל האש מעבר לשעות האימון דבר שגרם לגיבוש הקבוצה והתחברותה".

מה אומר הכינוי שלך בעולם הקפוארה "פיוזיו"? ולמה משתמשים בכינוים?

"הפירוש של הכינוי "פיוזו" הוא "מכוערון". בעולם של הקפוארה יש כינויים לכל לוחם הסיבה לכל הכינויים האלה זה בכדי לשמור על המסורת מן העבר הרחוק בברזיל שם היו כינוים לכל הלוחמים. הילדים היום מחכים שגם להם יהיה כינוי".

מי אחראי לכל הפעילות של הקפוארה ביבנה?

הרבה גורמים אחראים לפעילות שלנו ביבנה . אני רוצה להודות לשאול דוד ( מנהל מרכז הספורט ) שאצלו הגעתי לאמן לראשונה ביבנה , בנוסף לכל רשת המרכזיים הקהילתיים ביבנה , לאדוה נגלר מנהלת מתנ"ס אמנון לפקין שחק בשכונה הירוקה וכמובן לעיריית יבנה .  

 

  

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו