המשבר הגדול בחייה של אלינור (שם בדוי) פקד אותה, כדרכם של משברים, בהפתעה. יום אחד היא שמה לב לכך שגיל, בעלה, נעדר מן הבית תכופות ושב חזרה בשעות מוזרות, כששאלה אלינור לפשר היעדרויותיו, מלמל והשיב: "תקלות שצצו בעבודה". כשגברו האיחורים, הבינה אלינור כי מקור האיחורים אינו ״תקלות״ ואם נזקקה לחיזוק נוסף, הרי שבתלוש המשכורת שלו לא נמצאה עדות ולו לשעה אחת נוספת אותה בילה בעבודתו. בלש פרטי ששכרה, עקב אחרי גיל במשך מספר ימים והתמונות שצילם לא הותירו מקום לספק: מהצילומים נראה בעלה מנהל מערכת יחסים אינטימית עם לא פחות מאשר גבר אחר.

 

אלינור, ההמומה והנבגדת, החלה לספר לכל מכריה על כך שבעלה בוגד בה עם גבר. ואילו גיל, בן למשפחה מסורתית, טען כי השיימינג אותו ביצעה אשתו לא יעבור בשתיקה ו"הנקמה הכואבת בוא תבוא", וכך קרה. לאחר מספר ימים ניצבו שוטרים בדלת ביתה של אלינור ולקחו אותה לחקירה. כאשר ישבה מול החוקר הוטחו בה האשמות קשות אודות הזנחה והתעללות בבנם המשותף. כל ניסיונותיה לשכנע את החוקר כי מדובר בתלונת שווא וכי סיבת התלונה הינה נקמה כואבת, עלו בתוהו. לאחר יומיים שוחררה אלינור למעצר בית בן שבוע ונראה היה כי בזאת הסתיימה הפרשה, אך עד מהרה התברר כי זוהי רק תחילתה.  כחודש לאחר המעצר היא קיבלה הודעה כי הוחלט להגיש נגדה כתב אישום , ולאחר מספר ימים נוספים הגיע זימון מעובדי הרווחה בעיר לבירור באשר למסוגלות ההורית שלה . כך בעתיו של סכסוך גירושין הפכה אלינור בין ליל לחשודה בהתעללות בבנה ולנאשמת במשפט פלילי.

אחת התופעות ההרסניות ביותר בהליך הגירושין הינה שמומחים לענייני גירושין מעודדים את בני הזוג להגיש תלונות שווא האחת כנגד השני. זאת כחלק מטקטיקה של מלחמת התשה, בסופה, כך מקווים ישיגו את המרב בהסכם הגירושין.  מיותר לציין כי הנפגעים הראשונים מכך אלו הם הילדים, אשר גם ככה שרויים במתח נפשי רב ועוברים תקופה קשה ומבלבלת וכעת משפרצה מלחמה בין הוריהם נאלצים הם בעל כורחם לבחור צד. ואילו בני הזוג אף פוגעים ביכולתם העתידית להניח המשקעים בצד למען הורות בריאה.

חמשת הכללים למלחמה בתלונות שווא:

אמנם התופעה של תלונות שווא נפוצה בזמן הליכי גירושין אך לא רק , נתוני משטרת ישראל מלמדים כי אט אט מתפשטת התופעה גם לסכסוכים עסקיים ואף בסכסוכי שכנים , להלן אביא חמישה כלים חשובים עליהם אסור להתפשר במלחמה נגד תלונת שווא:

1. דאגו לתעד ולשמור כל מסמך או ראיה התומכת בגרסתכם , זכרו כי מותר לכם לתעד ולהקליט כל שיחה בהם אתם חלק וראייה כזו הינה ראייה קבילה לכל דבר ועניין.

2. הישמרו מלהיגרר לביצוע עבירות פליליות , אל תגיבו באלימות  ,לשון מאיימת ואל תחדרו לפרטיות הצד שכנגד כדי להשיג מידע  – לעיתים זהו המקום שאליו מבקש הצד השני לגרור אתכם.

3. נחקרתם באזהרה במשטרה, דאגו להטיח בפני החוקר באריכות את גרסתכם בציון כל הראיות שיש לכם גם אם הם לא בנמצא בזמן החקירה.

4. אל תשלימו עם תנאי שחרור "מקלים" לכאורה : במקרים רבים קצין משטרה משכנע אתכם כי הרחקה " תצנן"  את המצב , דעו כי ככל ומדובר בתלונת שווא עליכם להילחם בה בכל דרך חוקית אפשרית , לרבות ערר על החלטת קצין המשטרה , אם לא עשיתם כלום – אין סיבה שתשוחררו בתנאים מגבילים.

5. דאגו לייעוץ והכוונה מקצועיים – כמות התקלות והסיבוכים שיכולים להיוולד מחוסר ידיעת ההליכים המשפטיים והחוק , גם אם אינכם אשמים בדבר הן רבות, אל תוותרו על ליווי צמוד ומקצועי שיוביל אתכם להתרת הקשרים.

לסיכום : למרות שמרבית תלונות השווא הן תיקי "מילה נגד מילה" , הרי שמדובר בתופעה הרסנית ופוגענית אשר רק השבת מלחמה נחושה ,תקיפה ובכל חזית חוקית היא אשר תביא לחיסולה.

 

הכותבת, אורטל דהן, עו״ד ומגשרת,  המגינים 56 (מתחם פרנדלי) גן יבנה

טלפקס: 08-9195050 נייד: 052-8020999

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו